Razstava je nastala – tako kot vse velike stvari v zgodovini – spontano, pripravili so jo člani Društva za raziskovanje jam Ribnica sami. O njej pravijo: »Z nastankom pričujoče postavitve bi lahko potegnili tudi vzporednico z odkrivanjem še nepoznane jame. V jamo se spustimo s preverjeno varovalno opremo in z določenim predznanjem. Za razstavo smo tako nabrali precej gradiva, potrebno znanje pa je nesebično primaknila oblikovalka Barbara Koblar. Skozi razstavo vam skušamo približati naše aktivnosti ter skozi fotografije prikazati velikost ali majhnost, predvsem pa čare in lepoto podzemlja.«

Društvo za raziskovanje jam (DZRJ) Ribnica je eno najstarejših društev v občini Ribnica. Začetki so se pisali v letu 1910, ko se je nekaj jamarskih navdušencev (kot sekcija DZRJ Slovenije iz Ljubljane) lotilo resnega raziskovanja in kartiranja jam. Z letom 1957 se je društvo osamosvojilo in začelo delovati pod današnjim imenom. Začetki samostojnosti društva so bili zelo plodni. V nekaj letih so ribniški jamarji uredili in za obisk odprli Francetovo jamo ter v njeni bližini sezidali prvi jamarski dom v takratni Jugoslaviji.

Društvo že od samega nastanka združuje člane, ki jih zanima narava ter odkrivanje in raziskovanje kraškega podzemlja. Z obiskom jame ali brezna se delo v društvu šele začne.

Za vsak novoodkriti objekt izdelajo zapisnik o jamskem objektu in načrt le-tega. Ti zapisniki in načrti nato romajo na Kataster jam, ki deluje v sklopu Jamarske zveze Slovenije (JZS), kjer se hrani celotna dokumentacija o raziskanih jamah in breznih v Sloveniji in širše. Tako z raziskovanjem in izdelavo načrtov novoodkritih jam in brezen tudi ribniško društvo prispeva k mozaiku poznavanja krasa in kraških pojavov. Vse te informacije pridejo še kako prav raziskovalcem v slovenskih strokovnih inštitucijah, npr. raziskovalcem na Inštitutu za raziskovanje krasa v Postojni, arheologom, paleontologom, biologom, geologom, vodarjem, fizikom in drugim. Na videz nepomembna društva tako s svojim prostovoljnim delom velikokrat prispevajo  znaten delež pri pomembnih odkritjih v slovenskem prostoru.

Društvo za raziskovanje jam Ribnica deluje tudi kot društvo v javnem interesu na področju zaščite in reševanja, saj člani društva prispevajo svoje znanje in opremo tudi pri reševanju ljudi in imetja v primeru naravnih in drugih nesreč.

Fotografije razstave

Foto Matjaž Belšak.

ODPRTJE RAZSTAVE, 22. JUNIJ 2024

Foto Barbara Koblar in Matjaž Belšak.

2025 © Rokodelski center Ribnica. Izdelava spletnih strani: Kreativna tovarna | Piškotki

Grb O.r.
Logo Ministrstvo Za Kulturo Rs
Logo Las Ppd Vert 1
Lasinzastave Logo Mali
Cgp Kohezijska Politika Logotipi Posamezni